KRZYSZTOF GLISZCZYŃSKI

www.krzysztofgliszczynski.com

Urodzony w 1962r. w Miastku. Studia w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki w latach 1982-87 w pracowni podstaw malarstwa prof. Hugona Laseckiego oraz w pracowni dyplomowej prof. Kazimierza Ostrowskiego. Dyplom w 1987 roku.

W latach 1995-2002 założyciel i współprowadzący Galerię Koło w Gdańsku. Pomysłodawca Nagrody im. Kazimerza Ostrowskiego przyznawanej przez ZPAP w Gdańsku.

Dziekan Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku w latach 2008-2012

Prorektor ds rozwoju i współpracy ASP w Gdańsku w latach 2012-2016. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, obiektem i wideo.

Obecnie prowadzi III Pracownię Malarstwa w ASP w Gdańsku.

Wystawy indywidualne:

2016 – „SYNthesis&enERGY”. Obrazy, residua malarskie i wideo, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń;

2015 – „Odciśnięta pamięć”, malarstwo, obiekty, Galeria Refektarz, Kartuzy;

2014 – Pokaz prac: malarstwo, wideo, obiekt, Galeria Milano, Warszawa;

2013 – „Iosis et leucosis czyli czerwienienie i bielenie”, malarstwo, rysunek, obiekty, wideo, BWA Olsztyn;

– wystawa indywidualna malarstwa w ramach projektu „Pytania Sztuki”, Centrum

2011 – „De-,Re- , konstrukcja malarstwa”, malarstwo, rysunek, obiekty, wideo, Państwowa Galeria Sztuki , Sopot;

2010 – Obiekty, wideo, Galeria Fundacji Atelier, Warszawa;

2008 – „Ewolucja obrazu„, (wspónie z Andrasem Galem) Galeria Platan , Instytut Polski, Budapeszt;

– „Autoportret a’ retour. Urny i obrazy synergiczne”, Galeria Miejska „Arsenał”,

– „Pełnia. Punkt i linia a płaszczyzna”, obrazy synergiczne, wideo, Galeria Milano,

– „Remains”, malarstwo, obiekty, rysunek, Centrum Sztuki „Pyramida”, Haifa,

– malarstwo, obiekty, (wspólnie z Andrasem Galem), Instytut Kultury Węgierskiej, Warszawa;

2007 – „Autoportret a retour. Urny i obrazy synergiczne”, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdansk;

– malarstwo, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń;

2006 – „Looking at Grey”, malarstwo, obiekty, Galeria Promocyjna, Warszawa;

2004 – „Materia prima”, Galeria Milano, Warszawa;

– „Trzy Przestrzenie”, malarstwo, Bałtycka Galeria Sztuki w Ustce;

2003 – „Residuum”, malarstwo, obiekty, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki

Współczesnej, Pałac Opatów w Oliwie, Gdańsk;

2002 – malarstwo, Galeria Milano, Warszawa;

– „Trzy przestrzenie’, nowe prace, Galeria KOŁO, Gdańsk;„Residuum”

–  malarstwo, obiekty, Galeria Miejska “Arsenał”. Poznań;

2001 – malarstwo, Galeria 261, ASP, Łódź;

– „Caput mortuum”, malarstwo, Galeria “Otwarta Pracownia”, Kraków;

2000 – malarstwo, obiekty, Aula ASP w Gdańsku (wystawa związana z przewodem kwalifikacyjnym II stopnia), ASP, Gdańsk;

1997 – malarstwo, Galeria Trystero, Szczecin;

1996 – malarstwo, Galeria „Arsenał” , BWA Poznań;

– „Obrazy i urny” , Galeria Koło, Gdańsk;

1994 – malarstwo, Galeria Kameralna, BWA Słupsk;

– „Dialog z nieobecnym", Galeria Promocyjna, Muzeum Narodowe, Pałac Opatów w Oliwie, Gdańsk;

1993 – „Obrazy z Worpswede” – malarstwo, Galeria FOS, Gdańsk;

1991 – „Creatio Continua” – malarstwo, Galeria Kamila Regent Contemporain, Bruksela;

– malarstwo, Fundacja Pro Arte Sacra, Kościół św. Bartłomieja, Gdańsk;

1990 – „Creatio Continua”- malarstwo, Galeria Arche, Gdańsk;

1989 – malarstwo, Galeria Arche, Gdańsk;

1988 – „Sefirot” – rysunek, Galeria Autorska J. Kaji i J. Solińskiego, Bydgoszcz;

1986 – „Zapiski pewnego wieczoru" – rysunek, Galeria Wlot, Gdańsk;

– „Próba rekonstrukcj”; – malarstwo, Galeria Brama, Warszawa;

1985 – malarstwo, Galeria Wlot, Gdańsk;

WYSTAWY ZBIOROWE:

2016 – „Summer Jam 2015”, Wystawa podsumowująca plenerowe sympozjun twórców i teoretyków. „Obraz: redefiniowanie pojęcia „Widoczek z Poznania”, (Andrzej Bednarczyk, Krzysztof Gliszczyński, Katarzyna Jankowiak – Gumna, Bartosz Kokosiński, Piotr Korzeniowski, Adam Molenda, Waldemar Rudyk, Sławomir Toman, Magda Węgrzyn, Michała Zawada, Wojciech Zubala), Galeria ASP, Kraków;

– II Triennale Sztuki Pomorskiej, Państwowa Galeria Sztuki , Sopot;

– „Nieczytelność. Konteksty pisma.”kurator: Marta Smolińska, (Jan Berdyszak, Marcin Berdyszak, Irma Blank, Hanne Darboven, Małgorzata Dawidek, Katarzyna Giełżyńska, Krzysztof Gliszczyński, Şakir Gökçebağ, Jakub Jasiukiewicz, Sasaguchi Kazz, Leszek Knaflewski, Brigitte Kowanz, Andrzej Leśnik, Navid Nuur, Franciszek Orłowski, Michał Martychowiec, Ireneusz Pierzgalski, Sophia Pompéry, Ketty La Rocca, Antoni Starczewski, Tamás St. Auby, Andrzej Szewczyk, Jan Tarasin, Endre Tót, Marian Warzecha, Marek Wasilewski) Galeria Art Stations, Stary Browar, Poznań;

– Exporting Zagreb, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów), Gdańsk;

2015 – „Północ – Południe”, Szyb Wilson, Katowice;

– „(Nie)dotykaj! Haptyczne aspekty sztuki polskiej po 1945 roku”. (Basia Bańda, Marcin Berdyszak, Beata Ewa Białecka, Tomasz Ciecierski, Dawid Czycz, Iwona Demko, Barbara Falender, Krzysztof Gliszczynski, Martyna Grzeszczak, Małgorzata Kalinowska, Bartosz Kokosiński, Maciej Kurak ; Max Skorwider, Kamil Kuskowski, Paweł Łubowski, Karina Marusińska, Paweł Matyszewski, Magda Moskwa, Justyna Olszewska, Ewa Partum, Włodzimierz Pawlak, Andrzej Pawłowski, Maria Pinińska-Bereś, Krystyna Piotrowska, Damian Reniszyn, Erna Rosenstein, Aleksandra Ska, Marian Stępak, Alina Szapocznikow, Beata Szczepaniak, Grzegorz Sztwiertnia) kurator Marta Smolińska, CSW Znaki Czasu, Toruń;

– „Summer Jam 2015”, Wystawa podsumowująca plenerowe sympozjun twórców i teoretyków. Obraz: redefiniowanie pojęcia „Widoczek z Poznania” Galeria ABC Gallery, Poznań;

– Horyzonty 2015. Poszukiwanie śladów na granicy między fikcją a rzeczywistością.

Polsko – Niemiecki projekt międzykulturowy. (Jutta Barth, Monika Bartsch, Gerda Berger, David Dibiach, Michaela Rothe, Sabine Schneider, Evelyn Sommerhoff, Józef Czerniawski, Krzysztof Gliszczyński, Andrzej Karmasz, Sławomir Lipnicki, Anna Reinert, Tomasz Sobisz, Marcin Zawicki), Galeria Związku Artystów berlińskich, Berlin oraz Aula Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku;

– Exporting Gdańsk, 3 Biennale Malarstwa, Chorwacki Związek Artystów,(Beata Ewa Białecka, Daniel Cybulski, Krzysztof Gliszczyński, Katarzyna Józefowicz, Andrzej Karmasz, Grzegorz Klaman, Dominik Lejman, Kamila Model, Hanna Nowicka, Agata Nowosielska, Anna Orbaczewska, Teresa Pągowska, Anna Reinert, Katarzyna Swinarska, Piotr Uklański, Ania Witkowska, Adam Witkowski i Iwona Zając). Zagrzeb, Chorwacja;

– „Metafora i rzeczywistość” – wystawa z okazji jubileuszu 70 lecia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Zbrojownia Sztuki, Gdańsk;

– Salon Sopotu. Sztuka Współczesna z Kolekcji Państwowej Galerii Sztuki, PGS, Sopot;

2014 – „1990”,kurator Krzysztof Stanisławski, (Sylwester Ambroziak, Zbigniew Blukacz, Krzysztof Gliszczyński, Janusz Oskar Knorowski, Ireneusz Walczak, Igor Wójcik), Galeria Miejska, Wrocław;

– Gdańskie Biennale Sztuki, Gdańska Galeria Miejska, Gdańsk;

2013 – 5 Festiwal „Sztuka i Dokumentacja” wystawa Sztuka-Obiekt- Zapis, Łódź

– „Biografie rzeczy”, (Wojciech Leder, Krzysztof Gliszczyński, Dominik Lejman, Tomasz Wendland, Magdalena Moskwa , Natan Rapoport, Elżbieta Jabłońska, Wojciech Łazarczyk, Magdalena Leśniak, Jadwiga Sawicka), Muzeum Historii Żydów Polskich, Warszawa

– Symetria/Asymetria, malarstwo, obiekt, Galeria XS, Instytut Sztuk Pięknych UJK w Kielcach

– „Sposoby obrazowania” – Artyści Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku, Oddział Muzeum Galeria Sztuki, Dwór Karwacjanów, Gorlice;

2012 – „Wokół obrazu” – wystawa pedagogów Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku, Galeria EL Elbląg;

2011 – 100 lecie ZPAP, PGS w Sopocie

– „Symetria i Asymetria” Łódzkie forum kultury, Łódź, Szczecin, Koszalin, ASP w Gdańsku

– studenci i pedagodzy, wystawa malarstwa na Wydziale Sztuki , Radom;

– wystawa letnia w galerii Milano, Warszawa;

– „Nowe tenedencje w malarstwie polskim II”, ( Jan Berdyszak, Beata Białecka, Krzysztof  Gliszczyński, Wojciech Gilewicz, Pascale Héliot, Konrad Jarodzki, Kamil Kuskowski, Wojciech Leder, Roman Lipski, Maciej Łubowski, Magda Moskwa, Bartłomiej Otocki, Radosław Szlaga, Jakub Julian Ziółkowski oraz grupa artystyczna – The Krasnals), BWA, Bydgoszcz;

 

2010 – XXIII Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin;

– IV Międzynrodowy Konkurs Rysunku, wystawa w Galerii BWA, Zamek Książ w Wałbrzychu

– IV Międzynarodowy Konkurs Rysunku, wystawa w Galerii Wozownia w Toruniu

– „From Gdansk to Istanbul” – Marmara University Cumhuriyet Museum,

2009 – IV Międzynarodowy Konkurs Rysunku, Wrocław

– 30X30, 20 lat Galerii Milano, galeria Milano, Warszawa;

– Malarstwo jest OKEY, Foyer Opery Bałtyckiej, Gdańsk;

2007 – malarstwo, artyści galerii, Galeria Milano, Warszawa;

2006 – „Gdańsk w Poznaniu”, wystawa pedagogów Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku, Galeria Stary Browar, Poznań ;

2005 – „Gdańsk we Wrocławiu”, wystawa Wydziału Malarstwa w ASP w Gdańsku,Wrocław;

– „Pamięć i uczestnictwo”, wystawa na jubileusz Sierpnia’80 i Solidarności, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Pałac Opatów w Oliwie, Gdańsk;

– 60-lecie ASP w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku;

– „Absolwent”- wystawa z okazji 60-lecia ASP, Instytut Sztuki Wyspa w Gdańsku;

2004 – V Triennale Sztuki Sacrum, PGS, Sopot; Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu, Galeria Sztuki w Legnicy, Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA;

2003 – „Przestrzenie codzienności”, (Jan Buczkowski, Krzysztof Gliszczyński, Katarzyna Józefowicz, Andrzej Karmasz, Dominika Krechowicz, Dominik Lejman, Hanna Nowicka – Grochal, Krzysztof Wróblewski), Galeria Miejska, Brema (Niemcy);

– „Sztuka beze mnie nie ma sensu”, Galeria Stara Wozownia, Zielona Góra (wystawa i sympozjum)

– V Triennale Sztuki Sacrum „ Ku cywilizacji życia”, Galeria Miejska Częstochowa;

2002 – Wizja lokalna. Pokolenia, Gdańsk;

– Konkurs im. Daniela Chodowieckiego, PGS, Sopot;

-„Shanghai in the Eye of World Artists”, Muzeum Sztuki, Szanghaj (Chiny);

2001 – „Topografia Pamięci – Polska Sztuka Współczesna”, Alten-Havenspeicher Bremen- Vegesack (Niemcy);

– European Perspectives-wystawa i targi z okazji Miedzynarodowej Konferencji

“Kultura i Gospodarka w XXI wieku”- Sympozjum Ministrów Kultury Europy

Środkowej , Innsbruck (Austria);

2000 – “Bielska Jesień’’ ’99, Galeria Kameralna, BWA Słupsk; Galeria “Wieża Ciśnień”,

Konin, Galeria BWA Bydgoszcz, Galeria BWA Zielona Góra;

– „12 obrazów”, wystawa malarstwa, galeria Koło, Gdańsk;

– „Vier polnische Künstler”, Atelierhaus Friesenstrasse, Brema, Niemcy;

– „Trzy kolory”- PGS, Sopot;

Sultanahmet, Istambuł, Turcja;

– “Forum galerii i innych miejsc”, CSW Łaźnia, Gdańsk;

1999 – „Polska Abstrakcja Geometryczna II”,Galeria Awangarda, BWA Wrocław;

– „Spektrum”, Museum Ostdeutsche Galerie, Regensburg (Niemcy);

– „The same = not the same”,artyści galerii Koło,(Jan Buczkowski, Krzysztof Gliszczyński, Dominika Krechowicz, Maciej Sieńkowski, Krzysztof Wróblewski), the Gasworks Gallery, London;

– „Spektrum”, wystawa i sympozjum, Muzeum Narodowe, Pałac Opatów Gdańsk Oliwa;

– „Artyści Galerii Koło”, Galeria Prowincjonalna, Słubice;

– Wystawa malarstwa, Bałtycka Galeria Sztuki, BWA Ustka;

1998 – „Od koncepcji do obrazu”, Galeria „Koło”, Gdańsk;

-„Bielska Jesień’ 99” – Galeria BWA, Bielsko-Biała;

– „Kunst – Wirkt – Raum”, Recklinghausen, (Niemcy);

1997 – „Obraz 96”, Wystawa Sztuki Polskiej, Tokio (Japonia);

– „Granice obrazu” – malarstwo w Polsce lat 90,kurator Marek Goździewski,

(Zbigniew Adach, Tomasz Ciecierski, Wojciech Ćwiertniewicz, Edward Dwurnik, Waldemar Duda, Stanisław Fijałkowski, Stefan Gierowski, Krzysztof Gliszczyński, Koji Kamoji, Michał Koniarek (Janek Koza), Edward Krasiński, Wojciech Łazarczyk, Robert Maciejuk, Eugeniusz Markowski, Dariusz Mlącki, Jarosław Modzelewski, Anna Myca, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Włodzimierz Pawlak, Andrzej Pepłoński, Anna Rodziewicz, Jadwiga Sawicka, Jacek Sempoliński, Mikołaj Smoczyński, Grzegorz Sztwiertnia,Tomasz Tatarczyk, Jan Tarasin, Jerzy Truszkowski, Waldemar Umiastowski) Zamek Ujazdowski, Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa;

– Warszawski Miesiąc Malarstwa, Galeria na Mazowieckiej ZPAP, Warszawa;

– „Artyści Galerii Koło”, Galeria „Koło”, Gdańsk;

„ Pro Baltica ;97 ”, Muzeum Narodowe, Toruń ; (Niemcy);

1996 – „ 50 lat PWSSP ”, Wielka Zbrojownia, Gdańsk;

– „Aneks x 5” – Galeria Kameralna, BWA Słupsk

– XVI Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego – Zamek Książąt Pomorskich

– „ 33 + 3”, Muzeum Narodowe,Pałac Opatów w Oliwie;

– “Obraz 96”, Stara Kordegarda, Warszawa;

1995 – „Bielska Jesień”, Bielsko-Biała, Olsztyn, Słupsk;

– LINEART, Targi Sztuki, Gandawa Belgia;

1994 – „Siedem ostatnich słów Chrystusa”, Fundacja Pro Arte Sacra, Gdańsk;

– „Biblia we współczesnym malarstwie polskim”, Muzeum Narodowe, Pałac Opatów w Oliwie;

– „ Dialogi form ”,(Thomas Barnstein, István Haász, Krzysztof Gliszczyński, Maciej Sieńkowski, Anna Sołecka-Zach), Galeria Arche, Gdańsk;

1993 -„Wewnątrz- Zewnątrz” ;, Politechnika Gdańska;

– „Bielska Jesień”, BWA Bielsko-Biała, Szczecin, Wałbrzych, Bydgoszcz;

1991 – „Tendencja ’90”, krytyka a sztuka, sympozjum i wystawa w Bałtyckiej Galerii Sztuki w Ustce, BWA Słupsk;

– Lineart, Targi Sztuki, Gandawa (Belgia)

– Stypendyści Atelierhaus Worpswede, Galeria Alte Rathaus, Worpswede (Niemcy);

– Lineart, Targi Sztuki, Gandawa (Belgia);

– „Między światem a tajemnicą”, Dom Pięciu Nowych Krajów, Bruksela (Belgia);

1990 – „Pologne ’90”, współczesna sztuka polska, Muzeum Miejskie, Bruksela ,(Belgia);

– Artyści Galerii, Galeria Kamila Regent Contemporain, Bruksela (Belgia);

1989 – Rysunek, Pokaz studyjny, Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa;

– „Red and White”, Hala Gwardii, Warszawa i Galeria Dijkstra, Amsterdam

(Holandia);

1988 – „Dyplom ‘87”, Zachęta, Warszawa;

– Międzynarodowa Wystawa Rysunku, Museum of Modern Art, Rijeka, Zagrzeb (Jugosławia);

– „Impresje Polskie”, Muzeum Miejskie, Getynga (Niemcy);

– „Wizja i Rzeczywistość”, Galeria Landesbank, Monachium (Niemcy);

– „Fünf Positionen im Kontext”, Städtische Galerie im Buntentor, Brema Szczecin;

1986 – Międzynarodowa Wystawa Rysunku, Museum of Modern Art, Rijeka,

Jugosławia;

1985 – Biennale Rysunku Studenckiego, Katowice;

1984 – Wystawa malarstwa studentów PWSSP, otwarcie Galerii Wlot, Gdańsk;

Nagrody, stypendia, rezydencje artystyczne :

2016 – Laureat Nagrody w dziedzinie malarstwa , III Triennale Sztuki Pomorskiej, PGS, Sopot;

2015 – Zasłużony dla Kultury Polskiej, odznaka honorowa MKiDN

2014 – Nagroda Rektora ASP w Gdańsku I st. za budowanie wizerunku Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

2012 – Nagroda Rektora ASP w Gdańsku II st. za konsekwentne rozwijanie modelu kształcenia na Wydziale Malarstwa oraz dbałość o rozwój kadry.

2008 – Pobyt rezydencyjny, Pyramida Center for Contemporary Art, Hajfa, Izrael;

2007 – Pobyt dydaktyczny, Accademia di Brera, Mediolan, Włochy;

2005 – Pobyt rezydencyjny, Stowarzyszenie Sztuki, “Chambre de sejour….”, Saignon, Francja;

2003 – Nagroda Rektora II st. ASP w Gdańsku za osiągnięcia artystyczne w dziedzinie malarstwa oraz aktywną działalność organizacyjną na rzecz Uczelni i Środowiska artystycznego Wybrzeża.

2002 – Stypendium Rady Miasta Gdańska,

– Stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego,

– Pobyt artystyczny, “Shanghai in the eyes of world artist”, Szanghaj, Chiny

2000 – stypendium Pollock Krasner Foundation, Nowy Jork;

– Nagroda I st. Rektora ASP w Gdańsku za szczególne osiągnięcia artystyczne I

pedagogiczne.

1996 – Nagroda Prezydenta Miasta Szczecina im. Ziemowita Szumanana na XVI Festiwalu Polskiego Malarstwa Wspólczesnego w Szczecinie.

1993 – Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim „Bielska Jesień”, BWA, Bielsko- Biała;

1992/93 – Stypendium DAAD oraz Rządu Dolnej Saksoni w Atelierhaus Worpswede,

Niemcy;

1990 – Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki

1988 – Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki